03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату ФЛІКСОТИД™ НЕБУЛИ™

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

міжнародна та хімічна назви:

  • флютиказон; S-флюорометил 6a,9a-дифлюоро-11b-гідрокси-16a-метил-3-оксо-17a-пропіонілоксіондросту-1,4-дієне-17b-карботіоат;


основні фізико-хімічні властивості:

  • біла непрозора суспензія без видимих

домішок;


склад:

  • 1 небула (2 мл суспензії) містить флютиказону пропіонату (мікронізованого)

0,5 мг або 2,0 мг;

допоміжні речовини: полісорбат-20, сорбітолу монолаурат, мононатрію фосфату дигідрат, натрію фосфат двохосновний безводний, натрію хлорид, вода для ін’єкцій.

 


Форма випуску.

  • Суспензія для інгаляції.

 


Фармакотерапевтична група.

  • Протиастматичні засоби для інгаляційного

застосування. Глюкокортикоїди. Код АТС R03B A05.

 


Фармакологічні властивості.

Фармакокінетика.

Глюкокортикостероїд флютиказону пропіонат у рекомендованих дозах для інгаляцій проявляє потужну протизапальну дію на легені, що приводить до зменшення симптоматики та частоти нападів астми.

Фармакокінетика.

Абсолютна біодоступність інгаляційного флютиказону пропіонату знаходиться в межах 10 - 30% номінальної дози залежно від інгаляційного пристрою, що застосовується. Системна абсорбція здійснюється головним чином через дихальну систему, спочатку швидко, потім протягом тривалого часу. Залишок інгаляційної дози у роті проковтується з мінімальним системним впливом у зв’язку з низькою розчинністю флютиказону пропіонату у воді та пресистемним метаболізмом препарату, як результат цього пероральна біодоступність препарату менше 1%.

Спостерігається лінійне зростання системної дії при збільшенні інгаляційної дози препарату. Флютиказону пропіонат характеризується високим плазмовим кліренсом (1 150 мл/хв), великим об’ємом розподілу (приблизно 300 л) і кінцевим періодом напіввиведення приблизно 8 годин. Рівень зв’язування з білками помірно високий (91%). Флютиказону пропіонат швидко елімінується із системного кровотоку, головним чином шляхом метаболізму до неактивного метаболіту за допомогою фермента цитохрому Р450 CYP3A4. Нирковий кліренс флютиказону пропіонату дуже незначний (менше 0,2%), з них менше 5% виводиться у вигляді метаболітів. Слід дотримуватися обережності при одночасному призначенні інгібіторів CYP3A4 у зв’язку з потенційним підвищенням системного впливу флютиказону пропіонату.

Дані щодо безпеки препарату

Токсикологічні дослідження показали наявність лише типових для сильних кортикостероїдів ефектів, але в дозах, які в багато разів перевищують ті, що показані для терапевтичного застосування. У дослідженнях з вивчення впливу препарату на репродуктивну функцію та наявності тератогенних властивостей препарату нових даних виявлено не було. Флютиказону пропіонат не має мутагенної активності in vitro та in vivo. У дослідах на тваринах була показана відсутність канцерогенного потенціалу у препараті. Він також не має подразнюючих та сенсибілізуючих властивостей.

 


Показання для застосування.

Флютиказону пропіонат має виражену протизапальну дію на легені. Він зменшує симптоми і частоту загострень астми у хворих, які раніше лікувалися лише бронходилататорами або їх поєднанням з іншою профілактичною терапією. Полегшення при нетривалих проявах симптоматики, як правило, можна досягти за допомогою короткодіючих бронходилататорів, але при більш тривалих загостреннях необхідно якомога раніше почати кортикостероїдну терапію для боротьби із запальним процесом.

Дорослі і підлітки, старше 16 років

Профілактичне застосування при тяжкому ступені астми (хворі, що потребують високих доз інгаляційних або пероральних кортикостероїдів).

При застосуванні інгаляційного флютиказону пропіонату багато пацієнтів, що потребують системного прийому кортикостероїдів для адекватного лікування, можуть перейти на значно менші дози пероральних кортикостероїдів або взагалі відмовитися від них.

Лікування загострень астми.

Подальше підтримання дози може бути більш зручним при застосуванні дозованого аерозольного або порошкового інгалятора.

Діти і підлітки від 4 до 16 років

Лікування загострень астми.

Подальше підтримання дози може бути більш зручним при застосуванні дозованого аерозольного або порошкового інгалятора.

 


Спосіб застосування та дози.

Препарата Фліксотид Небули повинен призначатися у вигляді аерозолю із струминного небулайзера. Оскільки на доставку препарату впливають численні фактори, слід дотримуватися рекомендацій виробника, що випускає небулайзери.

Застосування Фліксотиду Небули за допомогою ультразвукових небулайзерів, як правило, не рекомендується.

Флютиказону пропіонат для небулізації не повинен вводитись у вигляді ін’єкцій.

Флютиказону пропіонат для небулізації призначений для пероральних інгаляцій, тому рекомендується використання мундштука. Якщо необхідно застосування лицьової маски, можлива назальна інгаляція.

Хворі повинні бути попереджені про те, що лікування інгаляційним флютиказону пропіонатом є профілактичним і тому його необхідно застосовувати регулярно. Максимальне поліпшення у перебігу астми може бути досягнуто протягом 4 – 7 днів від початку лікування. Проте було виявлено, що флютиказону пропіонат виявляє лікувальну дію вже через 24 години після початку лікування у тих хворих, які раніше не застосовували інгаляційні стероїди.

Якщо хворі відчувають, що короткодіючі бронходилататори стали менш ефективними або вони потребують більш частих інгаляцій, необхідно консультація лікаря.

Коли бажано астосування малих об’ємів суспензії або забезпечення доставки препарату протягом тривалого часу, суспензію флютиказону пропіонату для небулізації можна розводити розчином натрію хлориду для ін’єкцій безпосередньо перед інгаляцією.

Як і більшість небулізаторів, що діють на основі постійного потоку, небулізований препарат, імовірно, потрапляє в навколишнє середовище. Тому Фліксотид Небули повинні використовуватися в добре провітрюваних приміщеннях, особливо у лікарнях, де кілька хворих можуть користуватися небулайзерами одночасно.

Дозування.

Дорослі і підлітки старше 16 років: 0,5 – 2,0 мг двічі на день.

Діти і підлітки 4 – 16 років: 1,0 мг двічі на день.

Початкова доза небулізованого флютиказону пропіонату повинна відповідати тяжкості захворювання. В подальшому дозування повинно бути відрегульовано на такому рівні, який дає контроль захворювання, або зменшено до мінімальної ефективної дози залежно від індивідуального ефекту.

Максимальна вказана доза рекомендована для лікування нападів астми протягом 7 днів після нападу. Після цього необхідно намагатися зменшити дозу.

Окремі групи хворих.

Немає необхідності змінювати дозу для пацієнтів літнього віку або осіб з порушеннями функції печінки та нирок.

 


Побічна дія.

Нижченаведена побічна дія систематизована за органами і системами та залежно від частоти виникнення: дуже часто (=andgt;1/10), часто (=andgt;1/100 та andlt; 1/10), не часто (=andgt;1/1000 та andlt; 1/100), рідко (=andgt;1/10 000 та andlt; 1/1000) та дуже рідко (andlt;1/10 000), включаючи окремі повідомлення. Дані про побічну дію, що виникає дуже часто, часто та не часто, головним чином базуються на клінічних дослідженнях. Дані про побічну дію, що виникає рідко та дуже рідко, отримуються головним чином спонтанно.

Інфекції та інвазії

Дуже часто: кандидоз порожнини рота та глотки.

У деяких хворих можливий розвиток кандидозу порожнини рота та глотки. З метою запобігання цьому явищу після застосування Фліксотиду у вигляді інгаляціїї через небулайзер слід полоскати порожнину рота. За необхідності протягом усього періоду лікування призначають протигрибковий препарат місцево, продовжуючи при цьому застосування Фліксотиду Небули.

Імунна система

Повідомлялось про реакції гіперчутливості з низчезазначеними проявами.

Не часто: шкірні реакції гіперчутливості.

Дуже рідко: ангіоневротичний набряк (головним чином обличчя та ротоглотки), респіраторні симптоми ( задишка та/або бронхоспазм) та анафілактична реакція.

Ендокринна система

Можлива системна дія, що дуже рідко включає синдром Кушинга, кушингоїдні ознаки, пригнічення надниркових залоз, затримку росту у дітей та підлітків, зменшення мінералізації кісток, катаракту та глаукому.

Метаболізм і розлади травлення

Дуже рідко: гіперглікемія.

Психіатричні розлади

Дуже рідко: відчуття неспокою, розлади сну, зміни поведінки, включаючи гіперактивність і збудженність (головним чином у дітей).

Дихальна система та грудна клітка

Часто: захриплість голосу.

У деяких хворих інгаляційний флютиказону пропіонат може бути причиною захриплості голосу, у цьому разі стає корисним полоскання горла водою одразу після інгаляції.

Дуже рідко: парадоксальний бронхоспазм.

Як і при лікуванні іншими інгаляційними препаратами, можливий розвиток парадоксального бронхоспазму зі швидко зростаючою задишкою після інгаляції. У цьому випадку негайно застосовуються швидкодіючі інгаляційні бронходилататори, інгаляція Фліксотиду одразу припиняється, проводиться обстеження пацієнта та за необхідності призначається альтернативна терапія.

 


Протипоказання.

Препарата Фліксотид Небули протипоказаний хворим з гіперчутливістю до будь-якого з його компонентів в анамнезі.

 


Передозування.

При застосуванні Фліксотиду в дозах, які перевищують рекомендовані, може виникнути гостре передозування, що виявляється у тимчасовому пригніченні гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи. Це не потребує невідкладної допомоги, оскільки функція кори надниркових залоз відновлюється через декілька днів.

Проте при застосуванні доз, вищих за рекомендовані, протягом тривалого часу можливо суттєве пригнічення функції надниркових залоз. Є повідомлення про поодинокі випадки гострих адреналових кризів, головним чином у дітей, які лікуються вищими, ніж рекомендовані, дозами (1000 мкг і вище) препарату протягом тривалого часу (декілька місяців або років). До явищ, що спостерігалися, входила гіпоглікемія, яка супроводжувалась погіршенням свідомості та/або конвульсіями. Факторами, що можуть провокувати гострий адреналовий криз, можуть бути травми, хірургічні втручання, інфекції або різке зниження дози. Пацієнти, які лікуються вищими, ніж рекомендовані, дозами, повинні бути під особливим наглядом, а доза препарату для них повинна зменшуватись поступово.

 


Особливості застосування.

Лікування бронхіальної астми повинно проводитися згідно з поетапною програмою, стан пацієнта необхідно регулярно контролювати як клінічно, так і шляхом визначення показників функції зовнішнього дихання.

Збільшення частоти застосування та дози короткодіючих інгаляційних бета-2-агоністів сигналізує про поступову втрату контролю астми. У цих умовах терапія повинна бути переглянута.

Раптове та прогресуюче погіршення контролю астми є потенційно життєво небезпечним, тому слід збільшувати дозу кортикостероїдів. У пацієнтів, які належать до групи ризику, може бути доцільною щоденна пікфлоуметрія.

Фліксотид Небули не показані для купірування гострих нападів астми, їх призначають для довготривалого профілактичного лікування. Для полегшення стану при гострих астматичних нападах застосовуються швидко- та короткодіючі інгаляційні бронходилататори.

Недостатня ефективність лікування або тяжке загострення астми потребує збільшення дози Фліксотиду та, якщо потрібно, призначення системних стероїдів та/або антибіотиків за наявності інфекції.

При застосуванні інгаляційних кортикостероїдів, здебільшого у високих дозах і протягом тривалого часу, можливо виникнення системної дії, але значно меншої, ніж при застосуванні пероральних стероїдів. Системна дія може виявлятися синдромом Кушинга, кушингоїдними ознаками, пригніченням надниркових залоз, затримкою росту у дітей і підлітків, зменшенням мінералізації кісток, катарактою та глаукомою. Тому важливо, щоб доза інгаляційних кортикостероїдів була зменшена до мінімально можливої, яка б підтримувала ефективний контроль симптомів астми.

Рекомендується регулярно перевіряти ріст дітей, що перебувають на тривалому лікуванні інгаляційними кортикостероїдами.

Існує індивідуальна підвищена чутливість до інгаляційних кортикостероїдів.

У звandacute;язку з можливістю пригнічення функції надниркових залоз переведення пацієнтів з прийому пероральних кортикостероїдів на інгаляційний Фліксотид потребує особливої уваги і постійного контролю функції надниркових залоз.

Процес переходу на інгаляційний Фліксотид і відміна системної терапії повинні бути поступовими. Пацієнти повинні мати при собі спеціальну картку з попередженням про необхідність додаткового введення системного стероїду в стресових ситуаціях.

Заміна системної стероїдної терапії на інгаляційну інколи може демаскувати алергічні захворювання, такі як алергічний риніт або екзема, раніше контрольовані системним прийомом стероїдів. Ці алергічні прояви треба лікувати антигістамінними засобами та/або препаратами для місцевого застосування, у тому числі кортикостероїдами місцевої дії.

Лікування флютиказону пропіонатом не слід припиняти раптово.

Існують поодинокі повідомлення про підвищення рівня глюкози в крові, і це слід брати до уваги при призначенні Фліксотиду хворим на цукровий діабет.

Як і при застосуванні всіх інгаляційних кортикостероїдів, особливої уваги потребують пацієнти з активною або латентною формою туберкульозу легенів.

Фліксотид Небули не призначені для самостійного застосування для полегшення симптомів гострого бронхоспазму. У цьому випадку слід призначати короткодіючі інгаляційні бронходилататори. Фліксотид Небули призначні для регулярного щоденного застосування як протизапальний засіб при гострому загостренні бронхіальної астми.

При застосуванні Фліксотиду в рекомендованих дозах функція та резерв надниркових залоз залишаються в межах норми. Ефект від застосування інгаляційного Фліксотиду дає змогу звести до мінімуму потребу в пероральних стероїдах. Але можливість побічної дії у пацієнтів, які раніше лікувались пероральними стероїдами, зберігається протягом деякого часу. Ступінь порушення функції надниркових залоз в окремих ситуаціях може потребувати оцінки спеціаліста.

Слід брати до уваги можливість порушення функції надниркових залоз і проводити відповідну кортикостероїдну терапію у разі невідкладної допомоги та у стресових ситуаціях, включаючи оперативне втручання.

Фліксотид Небули не є препаратом для ін’єкційного або перорального застосування при невідкладних станах.

Пацієнти, які лікуються небулізованим флютиказону пропіонатом, повинні бути попереджені, що при погіршенні стану вони не повинні збільшувати дозу або частоту застосування, а повинні звернутися за медичною консультацією.

Корисним є призначення небулізованого флютиказону пропіонату через мундштук з метою уникнення розвитку атрофічних змін шкіри обличчя, які можуть зустрічатися при тривалому використанні лицьової маски.

При застосуванні лицьової маски шкіру, що підлягає впливу препарату, потрібно захищати за допомогою захисного крему або ретельного вмивання після використання.

Тривале лікування інгаляційним небулізованим Фліксотидом повинно відмінятися поступово, під медичним наглядом, недопустимим є раптове припинення терапії.

Вагітність і лактація

Безпека застосування Фліксотиду в період вагітності остаточно не встановлена. При вирішенні питання про призначення препарату в цей період потрібно зважити очікувану користь для матері і потенційний ризик для плоду.

На сьогодні не встановлено, чи потрапляє флютиказону пропіонат у грудне молоко, однак, виходячи з фармакологічного профілю препарату, це малоймовірно.

Вплив на здатність керувати автомобілем та іншими механізмами

Будь-який вплив є малоймовірним.

 

 

 


Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

У звичайних умовах після інгаляційного введення досягаються низькі концентрації флютиказону пропіонату у плазмі крові завдяки екстенсивному метаболізму першого проходження та високому системному кліренсу препарату, опосередкованого цитохромом Р450 3А4 у печінці та кишечнику. Тому ймовірність клінічно значущої медикаментозної взаємодії, опосередкованої флютиказону пропіонатом, є дуже малою.

За даними досліджень з вивчення медикаментозної взаємодії на здорових добровольцях, було показано, що ританавір (сильний інгібітор цитохрому Р450 3А4) може значно збільшувати концентрацію флютиказону пропіонату у плазмі, що призведе до суттєвого зменшення концентрації кортизолу у сироватці крові. За даними постмаркетингового застосування препарату, повідомлялось про клінічно значущу медикаментозну взаємодію у пацієнтів, які лікувались флютиказону пропіонатом і ританавіром, що спричинювало до системного впливу кортикостероїдів, включаючи синдром Кушинга та пригнічення надниркових залоз. Тому слід уникати одночасного застосування флютиказону пропіонату та ританавіру, за винятком випадку, коли користь від такого застосування буде більшою за ризик системного впливу кортикостерїдів.

За даними досліджень з іншими інгібіторами цитохрому Р450 3А4, було доведено, що вони мають дуже незначний (еритроміцин) або малий (кетоконазол) вплив на збільшення системної концентрації флютиказону пропіонату у сироватці крові без значущого зменшення концентрації кортизолу. Проте, одночасно застосовувати сильні інгібітори цитохрому Р450 3А4 (наприклад кетоконазол) слід з обережністю, враховуючи можливість збільшення системного впливу флютиказону пропіонату.

 


Умови та термін зберігання.

Зберігати при температурі не вище 30°С в місцях, недоступних для дітей. Не допускати заморожування та впливу прямого сонячного проміння.

Термін придатності – 3 роки.

Розкриті небули слід зберігати в холодильнику і використати протягом 12 годин після розкриття.

Зберігати у вертикальному положенні.