03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату ПІРОКСИКАМ-ДАРНИЦЯ

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

міжнародна та хімічна назви:

  • Piroxicam; 4-гідрокси-2-метил-N-(піридин-2-іл)-2H-1,2-бензотіазин-3-карбоксамід

1,1-діоксид;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого з жовтуватим відтінком кольору, з плоскою поверхнею та фаскою;


склад:

  • 1 таблетка містить

піроксикаму 0,01 г;

допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, лактози моногідрат, аеросил, магнію стеарат.

 


Форма випуску.

  • Таблетки.

 


Фармакотерапевтична група.

  • Нестероїдні

протизапальні та протиревматичні засоби. Оксиками. Код АТС M01A C01.

 


Фармакологічні властивості.

  • Фармакодинаміка.

Піроксикам-Дарниця – нестероїдний протизапальний засіб, похідне оксикаму, неселективний інгібітор циклоксигени. Механізм дії пов’язаний з пригніченням синтезу протизапальніх і тканевих простагландинів, чим пояснюється широкий спектр фармакологічної дії. Препарат послаблює больовий синдром середньої інтенсивності і цілком усуває біль малої інтенсивності. Надає протизапальну, антиексудативну дію, завдяки чому купірує запалення і біль при суглобному синдромі. Зменшує ранкову скутість у хворих остеоартрозом, знижує припухлість і біль, збільшує обсяг руху у хворих суглобах. Аналгетичний ефект настає через 30 хвилин після прийому препарату. Протизапальний ефект розвивається поступово, найбільшої вираженості досягає до кінця першого тижня прийому препарату. Після одноразового прийому препарат зберігає ефективність протягом доби.

Фармакокінетика. Практично цілком всмоктується зі шлунково-кишкового тракту. Їжа сповільнює швидкість усмоктування. Біодоступність становить близько 100 %. Практично цілком зв’язується з альбумінами плазми, витісняючи при цьому інші ліки, зокрема метотрексат, фенітоїн і білірубін. Час досягнення максимальної концентрації у плазмі крові (Тmax) 3-5 годин. Має тривалий період напіввиведення (Т1/2) – 45-60 годин. Рівноважна концентрація у крові створюється через 7-12 днів, тому клінічний ефект розвивається повільно. Метаболізується в основному в печінці, виводиться з організму у вигляді неактивних метаболітів нирками.

 


Показання для застосування.

  • Остеоартроз,

ревматоїдний артрит, у тому числі ювенільний, ревматоїдний артрит, подагра, больові синдроми радикуліту, ішіас, позасуглобові ревматичні захворювання, посттравматичні і післяопераційні болі, дисменорея, аднексит.

 


Спосіб застосування та дози.

  • Для дорослих – 20 мг

на добу одноразово. При необхідності досягнення швидкого ефекту в перші 2 дні призначають дозу насичення – 40 мг на добу в 1 чи 2 прийоми, а потім знижують до 20 мг на добу в 1 прийом. При гострому нападі подагри протягом першого тижня по 40 мг на добу в 1 чи 2 прийоми.

 

Дітям залежно від маси тіла:

менше 15 кг – 5 мг/добу (0,5 таблетки);

16-25 кг – 10 мг/добу (1 таблетка);

25-45 кг – 15 мг/добу (1,5 таблетки);

45 кг і вище – 20 мг/добу (2 таблетки).

Курс лікування залежить від захворювання, його стадії і клінічного перебігу. Так при гострих приступах подагри він може скласти кілька тижнів. При постопераційному і посттравматичному болючому синдромі він може бути від 1-2 до 5-6 діб.

 


Побічна дія.

  • У більшості випадків

препарат переноситься добре. При тривалому застосуванні можуть з’явитися порушення з боку системи травлення. Іноді може спостерігатися набряк, головним чином ніг, можливе підвищення рівня трансаміназ та сечовини у крові.

 


Протипоказання.

  • Абсолютні: підвищена

чутливість до препарату, вагітність і період лактації, активна виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, бронхіальна астма, алергічні захворювання.

Відносні: виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки в анамнезі, хронічний гастрит, коліт, функціональна недостатність печінки і нирок.

 


Передозування.

  • Біль в епігастральній

ділянці, нудота, блювання, пронос. Можливий розвиток шлункової кровотечі. З боку крові зниження гемоглобіну і гематокріту. У важких випадках розвивається гостра нирково-печінкова недостатність.

Лікування. Специфічного антидота немає; промивають шлунок, призначають суспензію активованого вугілля; подальше лікування симптоматичне.

 


Особливості застосування.

  • Пацієнти, які мають в

анамнезі виразкову хворобу, повинні застосовувати препарат суворо під наглядом лікаря. З обережністю застосовувати при дисфункціях печінки, нирок, геморагічному діатезі, при серцевій недостатності.

Препарат може негативно впливати на можливість керування автотранспортом або на роботу з потенційно небезпечними механізмами.

Під час прийому препарату слід утриматись від вживання алкоголю.

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одноразовому застосуванні препарату з гіпотензивними та діуретичними засобами, літієм, метотрексатом, ацетилсаліциловою кислотою та антидіабетичними засобами їх концентрація в плазмі крові може змінюватися.

Піроксикам-Дарниця при застосувані з глюкокортикоїдами підвищує ризик виникнення шлунково-кишкових кровотеч. Одночасне застосування препарату з антикоагулянтами групи кумарину підвищує ризик кровотеч.

 


Умови та термін зберігання.

  • Зберігати у сухому захищеному від

світла та недоступному для дітей місці, при температурі не вище 25 оС.

Термін придатності – 2 роки.