03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату НІКОТИНОВА КИСЛОТА

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

міжнародна назва: nicotinic acid;


основні фізико-хімічні властивості:

таблетки круглої форми з плоскою поверхнею та фаскою, білого або майже білого кольору;


склад:

  • 1 таблетка містить кислоти

нікотинової 50 мг;

допоміжні речовини: глюкоза, кислота стеаринова, полівінілпіролідон.

 


Форма випуску.

  • Таблетки.

 


Фармакотерапевтична група.

  • Нікотинова кислота та її

похідні. Код АТС С04А С01.

 


Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Нікотинова кислота є простетичною групою кодегідрази I та кодегідрази II – ферментів, які переносять водень та здійснюють окислювально-відновні процеси. Кодегідраза II бере участь і в транспортуванні фосфату. Недостатність нікотинової кислоти призводить до виникнення пелагри. Кислота нікотинова покращує обмін вуглеводів, розширює судини, виявляє позитивний ефект при захворюваннях серця, печінки, легких формах діабету, ентероколітах, виразках і ранах, що погано регенеруються. Має ліпопротеїнемічну активність, при гіперхолестеринемії знижує показник холестерин/фосфоліпіди.

Фармакокінетика. Всмоктується протягом 6 - 8 год, оскільки нікотинова кислота поступово та рівномірно вивільняється з таблетки. Протягом першої години всмоктується близько 50%, до восьмої години – близько 96%. Метаболізується в печінці, нирках та м’язах. Продукти метаболізму виводяться нирками.

 

 


Показання для застосування.

  • Профілактика та лікування

пелагри, а також застосовують при патологічних процесах в шлунково-кишковому тракті, а саме при гіпоацидних гастритах, при гострих та хронічних гепатитах, цирозах печінки, спазмах судин (головний мозок, нирки, кінцівки), атеросклерозі, невриті лицьового нерва, виразках, що довго не загоюються, та ранах різної локалізації та генезу.

 


Спосіб застосування та дози.

  • Кислоту нікотинову приймают

внутрішньо, після їди.

При пелагрі приназначають дорослим внутрішньо по 100 мг 2 - 3 рази на день протягом 15 - 20 днів.

Дітям від 10 до 14 років призначають по 50 мг 1 - 2 рази на день, старше 14 років по 50 мг – 2 рази на день.

При інших захворюваннях препарат призначають дорослим по 50 - 100 мг на день.

Вищі дози для дорослих: разова – 100 мг (2 таблетки), добова – 300 мг.

 


Побічна дія.

  • Кислота нікотинова,

особливо при прийомі натщесерце, може спричинити кропивницю, парестезії, запаморочення, відчуття припливу до голови, гіперемію шкіри, обличчя та верхньої частини тулуба. Як правило, вказані ефекти зникають самостійно.

 


Протипоказання.

  • Індивідуальна

непереносимість препарату. Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки (в стадії загострення), виражені порушення функції печінки, подагра, в періоди вагітності та лактації, гіперурикемія, з обережністю необхідно призначати хворим з тяжкими формами атеросклерозу, артеріальній гіпертензії. Діти до 10 років.

 


Передозування.

  • При тривалому застосуванні

препарату у великих дозах можливий розвиток жирової інфільтрації печінки. Для попередження цього ускладнення рекомендується призначати метіонін та інші ліпотропні засоби.

 


Особливості застосування.

  • Недоцільно застосовувати

для корекції дисліпідемії у хворих на цукровий діабет. Для попередження ускладнень з боку печінки (при тривалому застосуванні у великих дозах) рекомендується включати в дієту продукти, багаті на метіонін (сир), або використовувати метіонін, ліполієву кислоту, ессенціале та інші ліпотропні засоби. З обережністю застосовувати при гастритах з підвищеною кислотністю, виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки. В процесі лікування нікотиновою кислотою (особливо великими дозами) потрібно ретельно слідкувати за функцією печінки.

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні нікотинової кислоти з антитромботичними засобами або ацетилсаліциловою кислотою можливий ризик розвитку кровоточивості. Застосування з гіпотензивними засобами призводить до посилення гіпотензії, з протидіабетичними засобами – до зменшення цукрознижуючого ефекту останніх. Застосування з іншими гіполіпідемічними засобами підвищує ризик розвитку токсичних ефектів препарату, зі спазмолітиками – посилюється ефект спазмолітиків. При застосуванні алкоголю під час лікування нікотиновою кислотою може виникнути гостра судинна недостатність. Одночасне застосування з метилдопою або блокаторами b-адренорецепторів призводить до сильного зниження артеріального тиску, з пробенецидом – знижується ефект пробенециду. Нікотинова кислота несумісна з вітамінами В1, В12, В6, еуфіліном, саліцилатами, тетрацикліном, симпатоміметиками, гідрокортизоном.

 


Умови та термін зберігання.

  • Зберігати в недоступному

для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температурі 15 - 25оС. Термін придатності – 3 роки.