03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату ДОППЕЛЬГЕРЦ® МЕЛІСА

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

основні фізико-хімічні властивості:

  • безбарвна, прозора рідина з ароматним

запахом і пряним, пекучим смаком;


склад:

  • 100 мл препарату містять водно-спиртовий екстракт, одержаний з суміші:

листя меліси 2 г, коріння дягелю аптечного 0,5 г, кори кориці 0,25 г, мускатного горіха 0,3 г, шкірки помаранчі 1 г, гвоздики 0,3 г, шкірки цитрусових 1,5 г;

допоміжні речовини: етанол 96 %, вода очищена.


Форма випуску.

  • Краплі.


Фармакотерапевтична група.

  • Снодійні та седативні препарати. Код АТС N05C M50.


Фармакологічні властивості.

Комбінований препарат рослинного походження.

Фармакодинаміка. Засоби з меліси справляють седативний, протисудомний, антигіпертензивний, протиаритмічний, спазмолітичний, протиблювотний ефект. Основні діючі речовини – компоненти ефірної олії (0,06 – 1,0 %): цитраль, гераніол, ліналоол та ін. у сполученні з терпеноїдами, глюкозидами евгенолу і фенокарбоновими кислотами – забезпечують протимікробну, противірусну і протизапальну активність. Активні компоненти меліси поліпшують процеси травлення, справляють м’яку жовчогінну дію, сприяють відновленню сапрофітної флори кишечнику і секреції травних ферментів. Сприятливий ефект на функції нервової системи чинять компоненти ефірної олії – вітаміни В1, В2, С і комплекс мікроелементів, включаючи калій. Останній у сполученні з гераніолом, фенокарбоновими кислотами забезпечує негативну хронотропну дію, сприяє нормалізації серцевої діяльності і тонусу судин.

При нанесенні на шкіру препарати меліси виявляють знеболюючий, протизапальний, протисвербіжний, протимікробний і противірусний ефект.

Мускатний горіх справляє вітрогонну і спазмолітичну дію. Застосовується при порушеннях шлунково-кишкового тракту (пронос, розлади шлунка, катар кишечнику і метеоризм).

Кора кориці сприяє відходженню газів; використовується також при відсутності апетиту і спазмах шлунково-кишкового тракту. Відмічено поліпшення перистальтики.

Компоненти гвоздики підтримують ефекти інших рослин, що сприяють відходженню газів.

Суха шкірка цитрусових застосовується при порушеннях сну, розладах шлунково-кишкового тракту, втраті апетиту і диспепсії.

Корінь аптечного дягелю підтримує секрецію шлунка, чинить спазмолітичну і жовчогінну дію, тобто позитивно впливає на всю систему травлення. Крім того, він виявляє седативну властивість.

 

 

 

Фармакокінетика. Дія препарату є сукупною дією його компонентів, тому проведення кінетичних спостережень не є можливим; усі разом компоненти не можуть бути простежені за допомогою маркерів або біодосліджень.


Показання для застосування.

Внутрішньо: при неврогенно зумовлених порушеннях сну, серцевої, шлункової і травної діяльності, а також при застудах.

Зовнішньо: при головному болю, болю в суглобах, м’язах після фізичного навантаження, при ревматичному болю.


Спосіб застосування та дози.

При застосуванні внутрішньо дорослим: 1-2 рази на день по 30-60 крапель препарату (30 крапель відповідають 1 чайній ложці) з цукром або з глюкозою або розбавляти подвійною кількістю води або чаю. Для нормалізації травлення вказану кількість крапель Доппельгерц(R) Меліси приймати за 15-30 хвилин до їди, при порушеннях сну, пов’язаних з нервовими розладами, – за 30 хвилин до сну. Термін лікування визначається перебігом хвороби. За відсутності змін у клінічних симптомах або при їх погіршанні протягом 4 тижнів лікування прийом препарату слід відмінити.

Зовнішнє застосування: при головному болю розтирати скронево-лобну ділянку препаратом без попереднього розчинення. При інших болях розтирати препаратом відповідні болючі місця.


Побічна дія.

Можливі алергічні реакції на компоненти препарату. Кора кориці може спричиняти алергічні реакції на шкірі і слизових оболонках. Фурокумарини, які містяться в корені дягелю аптечного, підвищують світлочутливість шкіри (фотосенсибілізацію) і можуть спричиняти в поєднанні з ультрафіолетовим опромінюванням шкіри дерматит. Кора помаранчі також може спричиняти фотосенсибілізацію, особливо у людей з блідою шкірою. Тому під час прийому препарату слід уникати тривалих сонячних ванн і відвідування соляріїв.


Протипоказання.

Підвищена чутливість до компонентів препарату.

Тяжкі захворювання печінки, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки у фазі загострення, алкоголізм, епілепсія, черепно-мозкові травми, вагітність і лактація, діти до 18 років.


Передозування.

При дотриманні рекомендованого дозування не передбачається. При підвищеній чутливості до компонентів препарату проводять десенсибілізувальну терапію. При випадковому або навмисному передозуванні вживають заходів, передбачених при отруєнні алкоголем, тобто промивання шлунка, застосування активованого вугілля, симптоматична терапія.


Особливості застосування.

Препарат містить 71 об’ємний відсоток спирту. При дотриманні вказівок щодо дозування при кожному прийомі препарату (2 чайні ложки, 10 мл) в організм потрапляє до 4,85 г спирту. З обережністю застосовувати для лікування пацієнтів із захворюваннями печінки.

Препарат містить алкоголь, тому його застосування у періоди вагітності і годування груддю протипоказано.

Оскільки препарат містить алкоголь, можливо погіршання реакції при участі в дорожньому русі та при обслуговуванні машин.


Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

Меліса потенціює дію гіпотензивних і знеболювальних препаратів, а також препаратів, що пригнічують функції ЦНС.

У зв’язку із наявністю у препараті алкоголю дія інших лікарських засобів може послаблюватись або посилюватися.


Умови та термін зберігання.

Зберігати при температурі 15-25 °С у недоступному для дітей місці.

Термін придатності - 3 роки.

Не застосовувати препарат після закінчення зазначеного на упаковці терміну придатності.