03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату МУКОНЕКС

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

міжнародна та хімічна назви:

  • аcetylcysteine (ацетилцистеїн);

N-ацетил-L-цистеїн;


основні фізико-хімічні властивості:

  • гранули білого чи кремового кольору, із

запахом апельсина;


склад:

  • 5 мл сиропу, який приготовлений з гранул, містить 200 мг

ацетилцистеїну;

допоміжні речовини: натрію цитрат, натрію метилпарагідроксибензоат, натрію пропілпарагідроксибензоат, динатрію едетат, and#946;-каротин, ароматизатор апельсиновий, сорбіт.



Форма випуску.

  • Гранули для приготування сиропу.



Фармакотерапевтична група.

  • Засоби, що застосовуються при кашлі та застудних

захворюваннях. Муколітичні засоби. Ацетилцистеїн.

Код АТС R05С В01.



Фармакологічні властивості.

  • Фармакодинаміка. Ацетилцистеїн –

муколітичний засіб, похідне амінокислоти цистеїну. За рахунок наявності вільної сульфгідрильної групи розриває дисульфідні зв’язки кислих мукополісахаридів мокротиння, уповільнює полімеризацію мукопротеїдів та зменшує в’язкість слизу. Ацетилцистеїн збільшує синтез глутатіону і активує процеси детоксикації. Виявляє протизапальні властивості, зумовлені пригніченням утворення вільних радикалів та реактивних кисневих метаболітів, що відповідають за розвиток гострого та хронічного запалення в легеневій тканині та дихальних шляхах.

Фармакокінетика. При пероральному застосуванні добре всмоктується, але біодоступність низька – не більше 10%. Максимальна концентрація досягається через 1 - 3 год. Зв’язування з білками плазми становить 50%. Проникає крізь плацентарний бар’єр, визначається в навколоплідній рідині. Виводиться в основному нирками у вигляді неактивних метаболітів (неорганічні сульфати, діацетилцистеїн), незначна кількість виділяється в незміненому вигляді кишечником. Дія препарату починається через 30 - 90 хв після введення та триває 2 - 4 год.



Показання для застосування.

  • Захворювання дихальних шляхів, що

супроводжуються підвищеним утворенням густого слизу (гострий та хронічний бронхіт, у т. ч. обструктивний, трахеїт, пневмонія, бронхоектатична хвороба, муковісцидоз). ЛОР-захворювання (ларингіт, синусит), профілактика бронхолегеневих ускладнень при травмах грудної клітки, бронхоскопії, трахеотомії; отруєння парацетамолом (як антидот).


Спосіб застосування та дози. Внутрішньо, після їди.

Дорослим і підліткам старше 14 років – по 200 мг (5 мл сиропу) 3 рази на добу або 600 мг (15 мл сиропу) 1 раз на добу.

Дітям від 7 до 14 років – по 200 мг 2 рази на добу або по 100 мг (2,5 мл сиропу) 3 рази на добу, від 2 до 6 років – по 100 мг 2 рази на добу, дітям до 2 років – 100 мг, еквівалентно розподілені на 2 рази на добу. Курс лікування при короткотривалих застудних захворюваннях становить 8 - 10 днів, до поступового зникнення симптомів. При хронічних бронхітах та муковісцидозі препарат слід приймати більш тривалий час (протягом декількох тижнів). Термін лікування визначається індивідуально.

Максимальна добова доза для дорослих і дітей старше 14 років становить 600 мг.

Препарат слід готувати не раніше, ніж за 30 хв. до застосування. Для приготування препарату потрібно налити воду до позначки на стінці флакона і перемішати вміст флакона до повного розчинення гранул.


Побічна дія. Диспептичні розлади, носові кровотечі, шум у вухах, кропив’янка.



Протипоказання.

  • Гіперчутливість до

компонентів препарату, схильність до легеневих кровотеч, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки у фазі загострення, печінкова та ниркова недостатність, дисфункція надниркових залоз, вагітність, лактація.



Передозування.

При помилковому або свідомому передозуванні спостерігаються такі явища, як пронос, блювання, біль у шлунку, печія та нудота. Рекомендується промивання шлунка та симптоматична терапія.



Особливості застосування.

  • Новонародженим призначають тільки за життєвими

показаннями та застосовують під суворим контролем лікаря, не перевищуючи добової дози 10 мг на 1 кг маси тіла. Муколітичний ефект посилюється додатковим вживанням рідини.

Потрібно запобігати контакту препарату з металами, гумою, киснем, окислювачами.



Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

  • Підвищує (взаємно) ефект бронхолітиків.

Зменшує всмоктування цефалоспоринів, тетрациклінів (інтервал між застосуванням повинен бути не менше 2 год.). Фармацевтично несумісний з антибіотиками і протеолітичними ферментами. Посилює судинорозширюючий ефект нітрогліцерину.



Умови та термін зберігання.

  • Зберігати при кімнатній температурі (15 - 25оС).

Зберігати в недоступному для дітей місці!

Термін придатності – 2 роки.

Приготований до застосування прозорий сироп із запахом апельсина зберігає свою активність протягом 12 днів при кімнатній температурі.